V kterém ročním období letět balónem?

Zakoupili jste si letenku na let balónem a váháte, na jaké období si let naplánovat? Nebo chcete letět v zimě a myslíte si, že to se létat nedá? Následující článek Vám vyvrátí některé mýty a poradí, kdy si let balonem v průběhu roku vybrat nebo zarezervovat.

Na začátku se patří říct, že ikdyž hlavní sezóna nám v ČR trvá zhruba od května do konce září, létat se dá celý rok! Let v každém ročním období má svoje výhody a nevýhody a různá specifika, a tak si to vezmeme to hezky popořadě podle ročních období…

Jaro je možná moje nejoblíbenější. Možná je to způsobené tím, že balonáři jsou po trochu volnější zimě natěšení na začátek hlavní sezóny, ale rozkvetlé stromy, svěží jarní zeleň na stromech a v polích během dubna a května obstarávájí jedinečné pohledy na nádhernou krajinu. Další výhoda letu balonem na jaře je typicky lepší dostupnost termínů, protože ty se začínají z mojí zkušenosti plnit až během června a přes prázdniny. Dny jsou ještě poměrně krátké, proto odpadává nutnost brzkého ranního vstávání, jak je tomu v obobí června až srpna. Jedinou nevýhodou letů na jaře bývá ještě trochu nestabilní počasí a vyšší šance, že let se bude muset přeložit.

Léto a balónová sezóna je v plném proudu. Rána jsou teplá a nehrozí ranní rosa, vzlétat se dá až kolem osmé hodiny a let balonem tak jde pohodlně stihnout i všední den po práci. Kochat se můžete nádhernými západy slunce. Na druhou stranu v případě ranních letů je třeba si ráno přivstat (starty bývají mezi pátou a šestou hodinou) a večerní lety často zkazí bouřky. I tak ale léto zůstává jedním z nejoblíbenějších období pro let u našich zákazníků.

Podzim – konkrétně září je tradičně již několik let našim nejrušnějším obdobím. Může za to tradičně stabilní počasí s mírným větrem během babího léta a zvýšený zájem zákazníků, kteří už cítí že zimní plískanice se blíží, o poslední termíny během teplého počasí. To nejhezčí období pro lety ale nastává během října. To zbarví stromy a v kombinaci s ranními mlhami dokážou vyčarovat úžasné a netradiční scenérie, které na jaře ani v létě nezažijete. Na druhou stranu těch pěkných dnů bývá v říjnu již pomálu a někdy během toho nejkrásnějšího období nepřijdou vůbec. Let na podzim tedy odkládejte jen v případě, že Vám to platnost letenky dovolí 🙂

Zima – je období opředené nejvíce mýty a většina pasažérů ani neuvažuje o tom, že let balonem během tohoto ročního období podnikla. Ať už z důvodu strachu z nízkých teplot, nebo kvůli tomu, že se domnívají že se vůbec létat nedá. Opak je ale pravdou, lety nad zasněženou krajinou jsou pohádkovým zážitkem. Je ale pravda, že se let musí podniknout někde, kde ten sníh v zimě vůbec někdy napadne 🙂 V zimě navíc piloty netrápí termika a startovat se proto dá kdykoliv během dne. To je věc, kterou nikdy jindy během roku nezažijete. Samostatnou kapitolou jsou potom expediční přelety hor. Díky snížené spotřebě paliva můžeme podnikat delší lety a přelétat celá pohoří (ať už u nás nebo v Tatrách či dokonce Alpách)

Doufám, že tento článek Vám pomůže vybrat vhodné období pro let právě pro Vás a budeme se těšit společně ve vzduchu!

Pokud váháte nejenom kde, ale i kdy letět balonem… i na tuto otázku máme odpověď!

Nosnost horkovzdušného balónu a okolní teplota

Spousta pasažérů si myslí, že v zimě se díky nízkým teplotám létat nedá. Je tomu ale právě naopak, balon má v studeném vzduchu, který má daleko větší hustotu větší vztlak a letí naopak lépe (vzduch uvnitř stačí ohřívat na daleko nižší teplotu).

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podívejte se na nabídku letů

Poukaz na let balonem

Jak probíhá let balonem?

Rezervace letů balonem

Nákup letenek

Panoramatický snímek horkovzdušného z hromadného startu horkovzdušných balonů na vysočině

Horkovzdušný balon – Vše co o něm potřebujete vědět od A do Z

Nejlepší místa pro let balonem

Proberme to spolu osobně!

Neradi objednáváte po internetu? Nejste si jistí jaký let vybrat?

Napište mi na sebe kontakt. Objednávku s Vámi po konzultaci můžu vytvořit po telefonu.

Nejste ji pořád jistí, jestli do toho jít? Nevadí, rád s Vámi proberu, poradím a dovysvětlím vše, co vás napadne.