Dá se horkovzdušný balón řídit?

Jedny z nejčastejších otázek, které dostávám těsně po vzletu a před letem je:

Kde přistaneme? Jde horkovzdušný balón řídit?

Ne vždy tu odpověď přesně znám a ne vždy je skutečnost podle mojí první odpovědi. Ale o tom zase jindy. Jak to, že jsem tedy schopen někdy s jistotou ukázat na louku 10 km daleko a říct, že právě tam přistaneme? A někdy jen s úsměvem pokrčím rameny a řeknu, že ještě přesně nevím? A dá se tedy ten balón tedy řídít nebo ne?

Odpověď na tuto otázku je vlastně ano i ne zároveň. Vysvětlím. Balón směrově dle libosti samozřejmě řídit nelze. I přesto při vhodných podmínkách zkušený pilot může na vyhlídnuté místo startu doletět s přesností na pár metrů! Jak je to možné? Balón lze řídit nepřímo. 

Představte si následující situaci: Je krásné podzimní ráno, v údolích se pomalu rozpouští poslední zbytky mlh. Stromy hrají všemi barvami a vy startujete z louky za Vaším rodným městem. Vítr fouká velice mírný západním směrem. Když ale pilot zatopí a vystoupá výš, v balonu najednou ucítíte krátký závan větru. Když ustane, vidíte, jak se najednou oproti zemi pohybujete daleko rychleji a navíc směrem na sever. O pár chvil později,když se dostanete opravdu vysoko najednou vidíte, jak se let opět zpomalil a vy se jakoby vracíte zpět na místo, odkud jste přistáli!

A o to právě jde. Balón sice pilot nemůže přinutit plout proti větru, ale výškově ho lze ovládat velice přesně. A proto pokud jsou podmínky příznivé, můžeme ho takto nepřímo řídit velice přesně i směrově. Čím více se liší směry větru v jednotlivých výškách, tím více je samozřejmě balon řiditelný. Ve vzácných případech jde od země do běžně dostupné výšky „najít“ všechny směry větru. Balon potom může teoreticky zkušený pilot nasměrovat opravdu kamkoli.

Závody v balónovém létání

Jak jsme si popsali výše, balon lze nepřímo ovládat směrově velice přesně. A toho se i využívá při balónových závodech. Během závodních letů je právě disciplína na přesnost jednou ze základních, ve které se soutěží. Piloti závodních balónů jsou schopni za pomoci podobných předpovědí, větročtečů a pozemních posádek monitorujících neustále vítr při zemi navést balon tak přesně, že o umístění se rozhodují často pouhé centimetry!

Až se tedy při svém prvním letu zeptáte pilota, kde přistane, možná už se nebudete divit jeho váhavé nebo naopak překvapivě přesné a jisté odpovědi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Podívejte se na nabídku letů

Vyhlídkový let – všední dny večer a víkendy

4877 

Soukromý let balonem pro dva (až dvouhodinový)

16899 21899 

Poukaz na let balonem

Jak probíhá let balonem?

Rezervace letů balonem

Nákup letenek

Panoramatický snímek horkovzdušného z hromadného startu horkovzdušných balonů na vysočině

Horkovzdušný balon – vše co o něm potřebujete vědět od A do Z

Nejlepší místa pro let balonem

Proberme to spolu osobně!

Neradi objednáváte po internetu? Nejste si jistí jaký let vybrat?

Napište mi na sebe kontakt. Objednávku s Vámi po konzultaci můžu vytvořit po telefonu.

Nejste ji pořád jistí, jestli do toho jít? Nevadí, rád s Vámi proberu, poradím a dovysvětlím vše, co vás napadne.